Anasayfa Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

İkinci el araçlar, kullanımda oldukları süre zarfında çeşitli seviyelerde (görünen ve görünmeyen) yıpranmalara maruz kalırlar. Bu yüzden ikinci el araçlar, 0 km araçlara oranla daha riskli bir ürün grubunu oluştururlar. İkinci el araç alımında dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda listelenmiştir:

 • Aracın hasar geçmişi sorgulanmalıdır. Polis ve jandarma tutanaklarına yansımış hasarlar, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (TRAMER) üzerinden, aracın plakasını veya şasi numarasını SMS şeklinde 5664' e atarak sorgulanır.
 • Aracın motor numarası ve şasi numarasında değişiklik yapılıp yapılmadığı ve plakayla uyumluluğu kontrol edilmelidir.
 • Kaporta üzerindeki bağlantı noktalarında (kapılar, kaput, bagaj kapağı), normalden fazla veya az boşluk olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bunun haricinde aracın boyasında dalgalanma veya boya kalınlığında bölgesel farklılıklar olup olmadığı incelenmelidir. Yukarıda sayılan kusurlar, aracın hasarlı olabileceğini gösterir. Araç kazalıysa, kazanın niteliği ve boyutu araştırılmalı ve buna göre karar verilmelidir.
 • Aracın mekanik durumu detaylı olarak kontrol edilmelidir. Bu kontrolün ilk basamağı, araçla test sürüşüne çıkıp, fikir sahibi olmaktır. Ancak aracın mekanik durumu ve boya durumu hakkında güvenilir bilgiyi edinmenin tek yolu, araca serviste detaylı ekspertiz uygulanmasıdır.
 • Aracın km bilgisinin doğru olduğundan emin olunmalıdır. Bunun yolu, yetkili servisle iletişime geçmekten yatar.
 • Aracı satacak kişinin vergi borcu olup olmadığı, aracın üzerinde ipotek olup olmadığı öğrenilmelidir. Satıcıdan alınacak "Temiz Kağıdı" bu durumda faydalı olacaktır.

İkinci el araç alımında temel amaç; riski düşük tutup, güvenilir bir araç satın almak olmalıdır. İkinci el aracı yetkili satıcıdan satın almak, diğer kaynaklara göre daha güvenilirdir. Aşağıda, yetkili satıcıları ikinci el pazarında güvenilir ve şeffaf kılan etkenler listelenmiştir:

 • Piyasada motor veya şasi numarası değiştirilmiş/çarpılanmış araçlara rastlanmaktadır. Yetkili satıcılarda ise bu kontroller, müşterilerden önce yapılır. İleride sorun çıkarabilecek nitelikte araçlar satışa sunulmaz.
 • Yetkili satıcıdan aldığınız aracın boya, hasar ve mekanik durumundan emin olmak için, servise götürmenize gerek yoktur. Araç satışa sunulmadan önce, yetkili satıcıda detaylı ekspertizi yapılır ve sonuçları müşterilerle şeffaf olarak paylaşılır.
 • Yetkili satıcılarda satışa sunulan araçların, servis geçmişi takip edilebilir. Km?si düşürülmüş araçlar, yetkili satıcılarda satılmaz.
 • Araç tercihinizden emin olunması için, test sürüşü imkanı yetkili satıcılarda müşterilere sunulur.
 • Araç alım kararı verildikten sonra, noter satışı ve ruhsat işlemleri bizzat yetkili satıcı personeli tarafından takip edilir.
 • Yetkili satıcılarda, kredi alımı için başvurular yapılmakta, müşterilerin bankaya gitmesine gerek kalmadan kredilendirmesi yapılmaktadır.

Periyodik bakımlarda, aracın mekanik parçalarında da oluşan yıpranmalar detaylı olarak kontrol edilir. Motor yağı, hava, yağ ve polen filtreleri vb. periyodik değişim gerektiren sarf malzemeleri ve parçaların değişimi sağlanır. Ayrıca mevsimsel şartlara göre aracın detay kontrolleri de yapılır. Bu nedenle araçlara, üretici firmanın belirttiği sıklıkta (mutlaka yılda en az bir kez olmak üzere) yetkili servislerde bakım yaptırılmalıdır. Bakımları düzenli olarak yapılan araçların arıza çıkarma ihtimalleri, düzenli bakım görmeyen araçlara göre çok düşük seviyelerdedir. Örnek olarak, hava filtresi değişimi periyodik olarak yapılmayan bir aracın motoruna birim zamanda giren hava miktarı azalacağından, motora gönderilen yakıtın tamamı yakılamayacak; buna bağlı olarak da yakıt tüketimi artıp performansta düşüş meydana gelecektir. Bunlara ek olarak, periyodik yetkili servis bakımı aracın ikinci el değerini de yükseltmektedir.

Yetkili servislerde yapılan periyodik bakımlarda; motor yağı ve filtrelerin değişimine ek olarak aracın fren sistemi, lastikler, süspansiyon sistemi ve motor aktarma organları gibi araç ve yolcu güvenliği için kritik sistemlerin, uzman kadrolar tarafından detaylı kontrolleri gerçekleştirilir. Son yıllarda araçlarda kullanılan kullanılan teknolojilerde büyük gelişmeler kaydedildiğinden, üretici standartlarında bakım ve onarım gerçekleştirmek için yetkili servisler de bu gelişmelere uyum sağlamışlardır. Yetkili servislerdeki bakımlarda, araca elektronik teşhis cihazları bağlanarak, sistemlerin kontrolleri yapılır ve araçtaki yazılımların güncellenmesi, gerekli yüklemelerin yapılması sağlanır. Tüm bu kontroller ve işlemler, aracın daha güvenli ve problemsiz işlev görmesini sağlar. Yetkili servisler yapılan tüm bakım ve onarım işlemleri, yetkili servis güvencesindedir. Aracın üretici tarafından verilen garantisini olumsuz etkilemez, aracı garantiden çıkarmaz. Aracın üretici garanti süresi bitse dahi, yetkili serviste takılan orijinal parçaların 2 yıl parça garantisi mevcuttur. Ayrıca, yetkili servislerde bakım gören araçların kayıtları sistemsel olarak kaydedildiğinden; aracın ikinci el satışında, geçmişi takip edilebilir olduğundan, ikinci el değeri de artar.

TruckMarket Hizmetlerimiz

 • Ekspertiz Hizmeti

  TruckMarket’in uzmanlığı ve sektördeki uzun yıllara dayanan tecrübesi sayesinde ikinci el kamyon alımlarınızda kafanız rahat olsun.

 • Finansman Desteği

  TruckMarket sayesinde istediğiniz ikinci el çekici veya kamyona bütçenize en uygun alternatiflerle ve “0” faizli finansal desteklerle sahip olabilirsiniz.

 • Tır Üstü Sevk

  TruckMarket’ten 3 ve üzeri sayıda araç aldığınız takdirde, araçlarınız TruckMarket ayrıcalığı ile “Tır Üstü Sevk” ile size ulaştırılır

 • Servis Hizmetleri

  Truck Market servis hizmetleri ile aracınız ile ilgili yaşayacağınız her durumda yanınızdayız.B2 Yazılım A.Ş. © Copyright 2023 Ford Otomotiv Tüm Hakları Saklıdır